Božićne užance i Proslava u Šibeniku

Božićne užance i Proslava u Šibeniku

Kasno navečer, 17. prosinca, oko 22:30, okupili smo se ispred crkve sv. Frane povodom Proslave – običaja kojim se u Šibeniku slavi Osmina – osam dana prije Božića. 

Skupilo se nas dvadesetak, ne samo iz Šibenika, nego čak iz Primoštena i Vodica, unatoč hladnoći i kasnome satu, došli smo na tematski razgled Božićne užance kojeg naša Udruga organizira još od 2018. godine. Proslava je stari običaj koji postoji od davnina, međutim, danas se obilježava samo na šibenskom području.

Dočekale su nas Tina Biluš, Zvonimira Krvavica i Josipa Petrina, te smo krenuli u šetnju gradom prisjećajući se starih vjerovanja i običaja vezanih za adventsko doba. 

Sam razgled je bio poseban, više kao druženje sugrađana na gradskim ulicama. 

Kako je bilo na razgledu, možete više saznati na našem blogu Proslava u Šibeniku .Vjerujemo kako će vas nadahnuti za dolazak sljedeće godine kad će naša udruga ponovno organizirati ovaj svečani razgled.

Zahvaljujemo Vinoplod Vinariji Šibenik na darovanim rakijama.

Fotogalerija:

Napisano 19.12.2023, autor Danijela Marinčić

Nazad