Latinski natpisi u gradu Šibeniku

Latinski natpisi u gradu Šibeniku

Ove godine s tematskim smo turama započeli već u siječnju i nastavili ih kroz cijelu veljaču jer našim članovima jednostavno nije dovoljno Međunarodni dan vodiča slaviti samo jedan dan. Sve su ture bile poklon građanima, osim jedne, namijenjene isključivo turističkim vodičima. Tematska tura naše kolegice Deane Karađole Radovčić, inače profosorice latinskog i talijanskog jezika, vodila nas je u potragu za latinskim natpisima po gradu. "Latinski natpisi u gradu Šibeniku" naslov je Deanine knjige, a mnogi su kolege vodiči ovu turu pratili sa svojim primjerkom u rukama.

Staru smo jezgru pročešljali uzduž i poprijeko, često pritom istežući vratove i škiljeći prema nekom previsokom ili teško čitljivom natpisu. Naš grad ih je prepun - od zahvala i spomen ploča, preko dijelova starih nadgrobnih natpisa uzidanih u pročelja crkvi, biblijskih citata, mudrih izreka, do gesla plemićkih obitelji. Ova vrsta terenske edukacije pokazala se vrlo uspješnom te se nadamo ponoviti ju prvom prilikom.

Fotogalerija:

Napisano 16.02.2020, autor UTV Mihovil Šibenik

Nazad