BOGAT PROGRAM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA TURISTIČKIH VODIČA

BOGAT PROGRAM POVODOM MEĐUNARODNOG DANA TURISTIČKIH VODIČA

Kao i svake godine pa tako i ove, za našu udrugu obljetničke - jer obilježavamo 20 godina djelovanja, pripremamo bogat program povodom Međunarodnog dana turističkih vodiča. Taj dan se u svijetu obilježava 21. veljače, no mi ga ove godine obilježavamo programom koji traje čak četiri dana. Nastavljamo sa započetim ciklusom predavanja o industrijskoj baštini šibenskog kraja, a naši su članovi pripremili i tri sasvim različite tematske ture.
 
 
Program povodom Međunarodnog dana turističkih vodiča Udruge "Mihovil" Šibenik:
 
Četvrtak, 19. veljače u 18:00  predavanje dr. sc. Joška Zaninovića "Ostavština i posljedice industrijalizacije u Šibeniku", dvorana Civitas sacra 
Petak, 20. veljače u 17:00 tematska tura Josipe Petrine "Šibenik tik-tak", Mala loža kod crkve sv. Ivana
Subota 21. veljače u 12:30 tematska tura Darija Mikulandre "Ima li naš Bog bradu?", ispred crkve sv. Frane
Nedjelja 22. veljače u 11:00 tematska tura Zlatke Rodin "Vitić: Ivan, Ivo, Đovani", ispred Knjižnice na Poljani
 
 
Predavanje dr. sc. Joška Zaninovića "Ostavština i posljedice industrijalizacije u Šibeniku" drugo je u ciklusu predavanja o industrijskoj baštini našeg kraja o kojoj i sami želimo znati više i to podijeliti sa sugrađanima, tako da pozivamo sve da nam se pridruže na predavanju i tako se bolje upoznaju s ovim pomalo zapostavljenim dijelom naše povijesti. 
 
 
Tematska tura Josipe Petrine "Šibenik tik-tak" nosi zgodan podnaslov - "tura za one koji ne vole puno hodati", i zaista, jedino hodanje s Josipom bit će po Maloj loži i oko crkve sv. Ivana, ali vas zato vodi na put kroz stoljeća. Pod sjenom turskog sata i uz njegove tik-tak otkucaje Šibenikom je prošlo nebrojeno generacija koje su na ovom prostoru ostavile svoj trag i svoju poruku, vapaj i želju da sačuvaju svoj identitet i dišpet koji traje do danas. Povezivanje povijesti duge skoro petsto godina uz jedan jedini fenomen (crkvu prvo Presvetog Trojstva, a potom Svetog Ivana) čini ovu turu posebnom. Namijenjena je svima koji vole Šibenik, koji vole otkrivati priče iz prošlosti, a ne vole ili ne mogu, kako smo rekli, baš puno hodati.
 
 
Tematska tura Darija Mikulandre "Ima li naš Bog bradu? - lik Boga Oca u sakralnoj baštini Šibenika" dio je njegovog ciklusa tura religijske tematike "Ad limina ecclesiarum Sibenici". Ove godine Dario nam postavlja neobično pitanje vezano za Božju bradu. Kao odgovor na to, publiku će provesti kroz sve prikaze Boga Oca šibenske sakralne baštine. Od gotičkih reljefa 14. i 15. st., renesansnih prikaza šibenske katedrale pa sve do stropnih prikaza i kasnih baroknih oltarnih pala s kraja 18. stoljeća. Naslovna slika ture prikazuje možda najpoznatiji prikaz Boga Oca, u krstionici Katedrale sv. Jakova.
 
 
Tematska tura Zlatke Rodin "Vitić: Ivan, Ivo, Đovani" otkriva nam u sasvim novom svjetlu našeg velikog Šibenčanina, arhitekta Ivana Vitića, višedimenzionalnost njegova lika, trag koji je ostavio u modernoj arhitekturi i naravno, trag koji je ostavio u urbanom tkivu rodnog mu grada. Uz obilazak i razgovor o zdanjima koja je projektirao u Šibeniku, onima svima poznatima, kao i onima nešto manje, Zlatka će vas uz priču o Vitićevom djetinjstvu, mladosti i privatnom životu njegove zrele dobi, odvesti do njegove rodne kuće, kao i do kuće u kojoj je proveo svoje posljednje dane u Šibeniku. 
 
 
Pozivamo vas da nam se pridružite!
Napisano 12.02.2026, autor Zlatka Rodin

Nazad